• Parafia Świętego Marcina w Słupnie

    Parafia Świętego Marcina w Słupnie

  • Parafia Świętego Marcina w Słupnie

    Parafia Świętego Marcina w Słupnie

Ks. proboszcz Marek Zaborowski otrzymał nagrodę- statuetkę Animatora Społecznego

Kapituła Konkursu dla Animatorów Społecznych pod przewodnictwem Prof. Wiesława Theissa wyłoniła spośród 62 nadesłanych w terminie zgłoszeń 6 wyróżnień im. Heleny Radlińskiej oraz wyróżnienie specjalne przyznane za animację społeczną miejsca.

Wszystkim laureatom została przyznana nagroda im. Heleny Radlińskiej w postaci statuetki Animatora Społecznego.

Uroczyste wręczenie miało miejsce podczas III Dorocznej Konferencji na Rzecz Aktywizacji i Rozwoju Społeczności Lokalnych w dniach 9-10 marca 2010r.

Wyróżnieni Animatorzy i Animatorki to(w kolejności alfabetycznej):

Danuta Bagińska

Edyta Borowicz-Czuchryta

Elżbieta Gurska

Dariusz Paczkowski

Przemysław Prasnowski

ks. Marek Zaborowski

Specjalne wyróżnienie za Animację Miejsca przyznano dla:

Kacze Bagno - Miejsce Inicjatyw Pozytywnych (...)

KSIĄDZ MAREK ZABOROWSKI 
Animacja jako budowanie zaufania, służba, dzielenie się...

Od 2006 roku jest proboszczem rzymskokatolickiej parafii św. Marcina w Słupnie. Nie ograniczył swojej działalności do obowiązków proboszcza, wraz z miejscowymi instytucjami i organizacjami zaczął podejmować liczne przedsięwzięcia, których celem jest zmiana, integracja i rozwój społeczności lokalnej.

Do najważniejszych należy uczestnictwo w pracach Partnerstwa Lokalnego NASZA 19, które skupia szereg przedstawicieli samorządu, sektora obywatelskiego oraz lokalnego biznesu. W ramach tej struktury prowadzi akcję „Dla bezpieczeństwa 62”, której celem jest poprawa bezpieczeństwa na drodze krajowej przebiegającej przez gminę Słupno. Ksiądz angażuje się w organizację imprez integracyjnych organizowanych m.in. w ramach Czerwca Aktywnych Społeczności. Dzięki jego inicjatywie wydarzenie to zostało połączone z parafialnym odpustem, pozwalając na pełniejszą integracje i aktywizację mieszkańców.

Ksiądz jako jeden z nielicznych kapłanów z Mazowsza aplikował o środki z Unii Europejskiej, dzięki czemu wraz z GOPSiK-iem (chyba pierwszym w Polsce ośrodkiem, który oficjalnie – także z nazwy – łączy pomoc społeczną z działalnością kulturalną) rozpocznie realizację projektu „Przekazujemy co umiemy”, którego celem jest integracja międzypokoleniowa, uwrażliwienie społeczności na problemy osób niepełnosprawnych i chorych psychicznie.

Od dwóch lat bierze udział w teatrze integracyjnym, którego celem jest integracja nakierowana na niepełnosprawność. Od 2008 powierzył młodym ludziom część budynku parafialnego, który wspólnymi silami wyremontowali i wyposażyli jako miejsce spotkań grup, wolontariatu oraz młodzieżowego Stowarzyszenia PATRON. Drugą część budynku z kolei powierzył bezrobotnym kobietom, aby mogły założyć Spółdzielnię Socjalną. Proboszcz umiejętnie dzieli swój czas i nie zaniedbuje obowiązków duszpasterskich przy jednoczesnym zaangażowaniu w działalność społeczną.

Więcej informacji o konkursie i laureatach można znaleźć na stronie
www.aktywnespolecznosci.pl
 

 

Joomla templates by a4joomla